Have a look at the schedule on Indian athletes on Day 10 of the Asian Games:

 

ATHLETICS

Women’s Heptathlon Long Jump and Javelin Throw: Swapna Barman and Susmita Singha Roy at 6:30 am IST

Men’s High Jump Final: Nikhil Chittarasu at 3:00 pm IST

Women’s Long Jump Final: M A Prajusha and Mayookha Johny at 3:30 pm IST

Women’s 1500m Final: O P Jaisha and Sini Markose at 3:35 pm IST

Women’s Discus Throw Final: Krishna Poonia and Seema Punia at 4:00 pm IST

Men’s 3000m Steeplechase Final: Naveen Kumar at 4:50 pm IST

BASKETBALL

India vs Mongolia: Women’s 5-8 classification match at 10:30 am IST

BOXING

Men’s Middle (75kg) Round of 16: Vikas Krishan vs Kanybek Azamat (Kyrgyzstan) from 10:30 am IST onwards

Men’s Fly (52kg) Quarterfinal: Gaurav Bidhuri vs Zoirov Shakhobidin (Uzbekistan), Men’s Welter (69kg) Quarterfinal: Mandeep Jangra vs Saensit Apichet (Thailand) and Men’s Light Heavy (81kg) Quarterfinal: Kuldeep Singh vs Rouzbahani Ehsan (Iran) from 3:30 pm IST onwards

CANOE SPRINT

Kayak Single (K1) 1000m Men Final A at 6:30 am IST

Canoe Single (C1) 1000m Men Final A at 6:40 am IST

Canoe Double (C2) 1000m Men Final A at 7:50 am IST

Kayak Four (K4) 500m Women Final A at 8:30 am IST

Kayak Four (K4) 1000m Men Final A at 8:45 am IST

Canoe Single (C1) 200m Men Final A at 10:40 am IST

Kayak Double (K2) 500m Women Final A at 11:30 am IST

HOCKEY

India vs South Korea: Women’s semi-finals at 3:30 pm IST

KABADDI

Men’s Team Preliminary Group A: India vs Thailand at 10:30 am IST.

SAILING

Optimist — Men’s One Person Dinghy Race 11; 29er Women’s Two Person Dinghy Race 11; Laser Radial Women’s One Person Dinghy Race 11; Optimist Women’s One Person Dinghy Race 11; J80 Open Match Racing Round Robin Matches at 7:30 am IST onwards

SEPAKTAKRAW

India vs Brunei Darussalam: Men’s Regu Preliminary at 7:30 am IST

India vs Indonesia: Women’s Regu Preliminary at 7:30 am IST

India vs Nepal: Men’s Regu Preliminary at 12:30 pm IST

SHOOTING

Skeet Men’s Qualification Day 1: Arozepal Sandhu, Mairaj Ahmad Khan and Parampal Singh Guton at 6:00 am IST

TENNIS TENNIS

Mixed Doubles 1/32 Elimination Match at 7:10 am IST

Women’s Singles 1/64 Elimination Match: Ankita Das vs Menwah Alshammari (Kuwait): at 8 am IST

Women’s Doubles 1/32 Elimination Match IND vs PAK at 9:00 am IST

Women’s Doubles 1/32 Elimination Match IND vs MDV 9:30 am IST

TENNIS

India vs South Korea: Men’s Doubles Final at 8:30 am IST

India vs Chinese Taipei: Mixed Doubles Final at 11:00 am IST

VOLLEYBALL

Men’s Play-off Group E: India vs Qatar at 4 pm IST

WRESTLING

Men’s Freestyle 61 kg 1/8 Final: Bajrang vs Tumenbileg Tuvshintulga (Mongolia)

Men’s Freestyle 74 kg 1/8 Final: Narsingh Pancham Yadav vs Rashid Kurbanov (Uzbekistan)

Men’s Freestyle 86 kg 1/8 Final: Pawan Kumar vs Sumir Kumar Sah (Nepal) from 9:30 am IST onwards