Badminton:

13:00- India vs Ghana (Team Event- Group B)

13:00- Malaysia vs Barbados (Team Event- Group A)

18:30- England vs Northern Ireland (Team Event- Group F)

23:30- India vs Uganda (Team Event- Group B)

Cycling:

21:10- Women’s 500m time trial (Finals)

21:40- Women’s B2 Tandem Finals Race 2 (Finals)

22:00- Women’s B2 Tandem Finals Race 2 (Finals)

22:05- Men’s team Pursuit (Finals)

22:30- Men’s team sprint (Finals)

Gymnastics:

22:30- Team Finals and Individual qualifiers Sub Division 2 (Finals)

Hockey:

Mens:

23:30- England vs Trinidad and Tobago (Prelims)

Womens:

13:30- Australia vs Malaysia (Prelims)

20:30- India vs Canada (Prelims)

Judo:

From 22:30- Bronze Medal and Gold Medal contests 

Lawn Balls:

From 13:15- Fours, Triples, Twos and singles in both men’s and women’s category

Net Ball:

18:00- Australia vs Wales (Prelims)

Squash:

16:00- Anala Alankamony (India) vs Khaaliqa Nimji (Women’s singles Round of 64)

16:30- Mahesh Mangaonkar (India) vs Hardeep Reel (Men’s singles Round of 64)

17:00- Harinder Pal Sandhu (India) vs Michael Craig (Men’s singles Round of 64)

18:00- Sourav Goshal (India) vs Jules Snagg (Men’s singles Round of 64)

21:45- Nicole David vs Vaneesa Florens (Women’s singles Round of 32)

22:00- Men’s singles Round of 32

Swimming:

23:35- Men’s 100 m individual Medley Finals

23:45- Men’s 400 m Freestyle Final

00:05- Women’s 200 m Freestyle Finals

00:10- Men’s 100 m Freestyle Finals

01:30- Men’s 200 m Breaststroke Finals

01:35- Women’s 4*100 m Freestyle Relay

Triathlon:

15:30- Women’s Final

19:30- Men’s Final

Table Tennis:

14:00- Singapore vs Sri Lanka (Women’s Team Event- Group Stages)

14:00- India vs Barbados (Women’s Team Event- Group Stages)

15:40- India vs Vanuatu (Men’s Team Event- Group Stages)

15:40- Singapore vs Ghana (Men’s Team Event- Group Stages)

20:30- Singapore vs Northern Ireland (Women’s Team Event- Group Stages)

20:30- India vs Nigeria (Women’s Team Event- Group Stages)

22:10- Singapore vs Sri Lanka (Men’s Team Event- Group Stages)

22:10- India vs Northern Ireland (Women’s Team Event- Group Stages)

Weightlifting:

20:00- Women’s 48 KG Finals

00:00- Men’s 56 KG Finals

* timings are in IST

  • SHARE

    Related Posts

    PKL Season 5: Patna Outshine Haryana, To Face Pune

    Mumbai, Oct 23 (IANS) Defending champions Patna Pirates outclassed Haryana Steelers 69-30 in the second Eliminator of the Pro Kabaddi League (PKL) Season 5 on...

    Over 20,000 Register For Shifted Kolkata Semi-Final Tickets

    Kolkata, Oct 23 (IANS) Demand for tickets for Wednesdays Brazil-England FIFA Under-17 World Cup semi-final tie, shifted to Kolkata from Guwahati, has hit a high...

    England-Brazil Semi-Final Shifted To Kolkata

    Kolkata, Oct 23 (IANS) The FIFA U-17 World Cup semi-final between England and Brazil was on Monday shifted to Kolkata's Vivekananda Yuva Bharati Krirangan on...
    Umesh Yadav | Indian Cricket team |

    Ranji Trophy 2017/18: Umesh Yadav, Karn Sharma To Play For Vidarbha Against Chhattisgarh

    Vidarbha Ranji team is all set to avail the services of their star players Umesh Yadav and Karn Sharma in their next contest of...
    Yuvraj Singh | IPL | Indian cricket team | BCCI | Indian selectors |

    Ranji Trophy 2017/18: Yuvraj Singh To Miss Punjab’s Next Tie

    Experienced all-rounder Yuvraj Singh is all set to miss Punjab's next Ranji Trophy encounter against Goa in Porvorim. The senior all-rounder did not travel...