FIFA World Cup 2018 Full Schedule
Mar 17, 2018 at 5:53 PM
The domestic leagues in Europe are in full flow, but the eyes of many football fans are already turning towards the FIFA World Cup later this year.
The leagues will come to a halt for the next week, as players will be busy playing for their countries in the international break, as they get themselves ready for the elite competition.
Played in Russia, the 2018 FIFA World Cup is probably one of the most open tournaments in recent times. Though Germany strolled their way to the trophy last time around, they were shown their complacencies in the EURO16 in France not too long ago.
There are quite a few favourites for the World Cup this year but who does the schedule help?
Here are the groups for the World Cup 2018:
Group A: Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay
Group B: Portugal, Spain, Morocco, Iran
Group C: France, Australia, Peru, Denmark
Group D: Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria
Group E: Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia
Group F: Germany, Mexico, Sweden, South Korea
Group G: Belgium, Panama, Tunisia, England
Group H: Poland, Senegal, Colombia, Japan
Here are the fixtures in full:
Date / Day Match Venue Time (GMT)
Thursday, June 14 | Russia v Saudi Arabia (A) | Moscow (Luzhniki) | 4 pm |
Friday, June 15 | Egypt v Uruguay (A) | Ekaterinburg | 1pm |
Friday, June 15 | Morocco v Iran (B) | St Petersburg | 4pm |
Friday June 15 | Portugal v Spain (B) | Sochi | 7pm |
Saturday, June 16 | France v Australia (C) | Kazan | 11 am |
Saturday June 16 | Argentina v Iceland (D) | Moscow (Spartak) | 2pm |
Saturday June 16 | Peru v Denmark (C) | Saransk | 5pm |
Saturday June 16 | Croatia v Nigeria (D) | Kaliningrad | 8pm |
Sunday June 17 | Costa Rica v Serbia (E) | Samara | 1pm |
Sunday, June 17 | Germany v Mexico (F) | Moscow (Luzhniki) | 4pm |
Sunday June 17 | Brazil v Switzerland (E) | Rostov-on-Don | 7pm |
Monday, June 18 | Sweden v South Korea (F) | Nizhny Novgorod | 1 pm |
Monday June 18 | Belgium v Panama (G) | Sochi | 4pm |
Monday June 18 | Tunisia v England (G) | Volgograd | 7pm |
Tuesday June 19 | Poland v Senegal (H) | Moscow (Spartak) | 1pm |
Tuesday, June 19 | Colombia v Japan (H) | Saransk | 4pm |
Tuesday, June 19 | Russia v Egypt (A) | St Petersburg | 7 pm |
Wednesday, June 20 | Portugal v Morocco (B) | Moscow (Luzhniki) | 1 pm |
Wednesday June 20 | Uruguay v Saudi Arabia (A) | Rostov-on-Don | 4pm |
Wednesday, June 20 | Iran v Spain (B) | Kazan | 7 pm |
Thursday, June 21 | France v Peru (C) | Ekaterinburg | 1 pm |
Thursday June 21 | Denmark v Australia (C) | Samara | 4pm |
Thursday June 21 | Argentina v Croatia (D) | Nizhny Novgorod | 7pm |
Friday, June 22 | Brazil v Costa Rica (E) | St Petersburg | 1 pm |
Friday June 22 | Nigeria v Iceland (D) | Volgograd | 4pm |
Friday, June 22 | Serbia v Switzerland (E) | Kaliningrad | 7 pm |
Saturday June 23 | Belgium v Tunisia (G) | Moscow (Spartak) | 1pm |
Saturday, June 23 | Germany v Sweden (F) | Sochi | 4pm |
Saturday June 23 | South Korea v Mexico (F) | Rostov-on-Don | 7pm |
Sunday June 24 | England v Panama (G) | Nizhny Novgorod | 1pm |
Sunday June 24 | Japan v Senegal (H) | Ekaterinburg | 4pm |
Sunday, June 24 | Poland v Colombia (H) | Kazan | 7 pm |
Monday June 25 | Uruguay v Russia (A) | Samara | 3pm |
Monday June 25 | Saudi Arabia v Egypt (A) | Volgograd | 3pm |
Monday June 25 | Spain v Morocco (B) | Kaliningrad | 7pm |
Monday, June 25 | Iran v Portugal (B) | Saransk | 7 pm |
Tuesday, June 26 | Denmark v France (C) | Moscow (Luzhniki) | 3 pm |
Tuesday, June 26 | Australia v Peru (C) | Sochi | 3 pm |
Tuesday June 26 | Nigeria v Argentina (D) | St Petersburg | 7pm |
Tuesday June 26 | Iceland v Croatia (D) | Rostov-on-Don | 7pm |
Wednesday, June 27 | South Korea v Germany (F) | Kazan | 3 pm |
Wednesday, June 27 | Mexico v Sweden (F) | Ekaterinburg | 3 pm |
Wednesday, June 27 | Serbia v Brazil (E) | Moscow (Spartak) | 7 pm |
Wednesday, June 27 | Switzerland v Costa Rica (E) | Nizhny Novgorod | 7 pm |
Thursday, June 28 | Japan v Poland (H) | Volgograd | 3 pm |
Thursday, June 28 | Senegal v Colombia (H) | Samara | 3 pm |
Thursday, June 28 | England v Belgium (G) | Kaliningrad | 7 pm |
Thursday, June 28 | Panama v Tunisia (G) | Saransk | 7 pm |
LAST 16 | |||
Saturday June 30 | 1C v 2D (Match 50) | Kazan | 3pm |
Saturday June 30 | 1A v 2B (Match 49) | Sochi | 7pm |
Sunday July 1 | 1B v 2A (Match 51) | Moscow | 3pm |
Sunday July 1 | 1D v 2C (Match 52) | Nizhny Novgorod | 7pm |
Monday July 2 | 1E v 2F (Match 53) | Samara | 3pm |
Monday July 2 | 1G v 2H (Match 54) | Rostov-on-Don | 7pm |
Tuesday July 3 | 1F v 2E (Match 55) | St Petersburg | 3pm |
Tuesday July 3 | 1H v 2G (Match 56) | Moscow (Spartak) | 7pm |
QUARTER-FINALS | |||
Friday July 6 | Winner 49 v winner 50 (57) | Nizhny Novgorod | 3pm |
Friday July 6 | Winner 53 v winner 54 (58) | Kazan | 7pm |
Saturday July 7 | Winner 55 v winner 56 (60) | Samara | 3pm |
Saturday July 7 | Winner 51 v winner 52 (59) | Sochi | 7pm |
SEMI-FINALS | |||
Tuesday July 10 | Winner 57 v winner 58 | St Petersburg | 7pm |
Wednesday July 11 | Winner 59 v winner 60 | Moscow (Luzhniki) | 7pm |
THIRD-PLACE PLAY-OFF | |||
Saturday July 14 | Losers of two semi-finals | St Petersburg | 3pm |
FINAL | |||
Sunday July 15 | Winners of two-semi-finals | Moscow (Luzhniki) | 4pm |