FIFA World Cup 2018 Full Schedule

Aakarsh / 17 March 2018

FIFA 2018 Schedule in Russia in June and July

The domestic leagues in Europe are in full flow, but the eyes of many football fans are already turning towards the FIFA World Cup later this year.

The leagues will come to a halt for the next week, as players will be busy playing for their countries in the international break, as they get themselves ready for the elite competition.

Played in Russia, the 2018 FIFA World Cup is probably one of the most open tournaments in recent times. Though Germany strolled their way to the trophy last time around, they were shown their complacencies in the EURO16 in France not too long ago.

There are quite a few favourites for the World Cup this year but who does the schedule help?

Here are the groups for the World Cup 2018:

Group A: Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay

Group B: Portugal, Spain, Morocco, Iran

Group C: France, Australia, Peru, Denmark

Group D: Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria

Group E: Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia

Group F: Germany, Mexico, Sweden, South Korea

Group G: Belgium, Panama, Tunisia, England

Group H: Poland, Senegal, Colombia, Japan

Here are the fixtures in full:

Date / Day                                            Match                                              Venue                     Time (GMT)

Thursday, June 14  Russia v Saudi Arabia (A)  Moscow (Luzhniki) 4 pm
Friday, June 15  Egypt v Uruguay (A)  Ekaterinburg  1pm
Friday, June 15  Morocco v Iran (B)  St Petersburg  4pm
Friday June 15  Portugal v Spain (B)  Sochi  7pm
Saturday, June 16  France v Australia (C)  Kazan 11 am
Saturday June 16  Argentina v Iceland (D)  Moscow (Spartak)  2pm
Saturday June 16  Peru v Denmark (C)  Saransk  5pm
Saturday June 16  Croatia v Nigeria (D)  Kaliningrad  8pm
Sunday June 17  Costa Rica v Serbia (E)  Samara  1pm
Sunday, June 17  Germany v Mexico (F)  Moscow (Luzhniki)  4pm
Sunday June 17  Brazil v Switzerland (E)  Rostov-on-Don  7pm
Monday, June 18  Sweden v South Korea (F)  Nizhny Novgorod 1 pm
Monday June 18  Belgium v Panama (G)  Sochi  4pm
Monday June 18  Tunisia v England (G)  Volgograd  7pm
Tuesday June 19  Poland v Senegal (H)  Moscow (Spartak)  1pm
Tuesday, June 19  Colombia v Japan (H)  Saransk  4pm
Tuesday, June 19  Russia v Egypt (A)  St Petersburg 7 pm
Wednesday, June 20  Portugal v Morocco (B)  Moscow (Luzhniki) 1 pm
Wednesday June 20  Uruguay v Saudi Arabia (A)  Rostov-on-Don  4pm
Wednesday, June 20  Iran v Spain (B)  Kazan 7 pm
Thursday, June 21  France v Peru (C)  Ekaterinburg 1 pm
Thursday June 21  Denmark v Australia (C)  Samara  4pm
Thursday June 21  Argentina v Croatia (D)  Nizhny Novgorod  7pm
Friday, June 22  Brazil v Costa Rica (E)  St Petersburg 1 pm
Friday June 22  Nigeria v Iceland (D)  Volgograd  4pm
Friday, June 22  Serbia v Switzerland (E)  Kaliningrad 7 pm
Saturday June 23  Belgium v Tunisia (G)  Moscow (Spartak)  1pm
Saturday, June 23  Germany v Sweden (F)  Sochi  4pm
Saturday June 23  South Korea v Mexico (F)  Rostov-on-Don  7pm
Sunday June 24  England v Panama (G)  Nizhny Novgorod  1pm
Sunday June 24  Japan v Senegal (H)  Ekaterinburg  4pm
Sunday, June 24  Poland v Colombia (H)  Kazan 7 pm
Monday June 25  Uruguay v Russia (A)  Samara  3pm
Monday June 25  Saudi Arabia v Egypt (A)  Volgograd  3pm
Monday June 25  Spain v Morocco (B)  Kaliningrad  7pm
Monday, June 25  Iran v Portugal (B)  Saransk 7 pm
Tuesday, June 26  Denmark v France (C)  Moscow (Luzhniki) 3 pm
Tuesday, June 26  Australia v Peru (C)  Sochi 3 pm
Tuesday June 26  Nigeria v Argentina (D)  St Petersburg  7pm
Tuesday June 26  Iceland v Croatia (D)  Rostov-on-Don  7pm
Wednesday, June 27  South Korea v Germany (F)  Kazan 3 pm
Wednesday, June 27  Mexico v Sweden (F)  Ekaterinburg 3 pm
Wednesday, June 27  Serbia v Brazil (E)  Moscow (Spartak) 7 pm
Wednesday, June 27  Switzerland v Costa Rica (E)  Nizhny Novgorod 7 pm
Thursday, June 28  Japan v Poland (H)  Volgograd 3 pm
Thursday, June 28  Senegal v Colombia (H)  Samara 3 pm
Thursday, June 28  England v Belgium (G)  Kaliningrad 7 pm
Thursday, June 28  Panama v Tunisia (G)  Saransk 7 pm
LAST 16
Saturday June 30  1C v 2D (Match 50) Kazan  3pm
Saturday June 30  1A v 2B (Match 49) Sochi  7pm
Sunday July 1  1B v 2A (Match 51) Moscow  3pm
Sunday July 1  1D v 2C (Match 52) Nizhny Novgorod  7pm
Monday July 2  1E v 2F (Match 53) Samara  3pm
Monday July 2  1G v 2H (Match 54) Rostov-on-Don  7pm
Tuesday July 3  1F v 2E (Match 55) St Petersburg  3pm
Tuesday July 3  1H v 2G (Match 56) Moscow (Spartak)  7pm
QUARTER-FINALS
Friday July 6  Winner 49 v winner 50 (57)  Nizhny Novgorod  3pm
Friday July 6  Winner 53 v winner 54 (58)  Kazan  7pm
Saturday July 7  Winner 55 v winner 56 (60)  Samara  3pm
Saturday July 7  Winner 51 v winner 52 (59)  Sochi  7pm
SEMI-FINALS
Tuesday July 10  Winner 57 v winner 58  St Petersburg  7pm
Wednesday July 11  Winner 59 v winner 60  Moscow (Luzhniki)  7pm
THIRD-PLACE PLAY-OFF
Saturday July 14 Losers of two semi-finals  St Petersburg  3pm
FINAL
Sunday July 15 Winners of two-semi-finals  Moscow (Luzhniki)  4pm

 

Related Topics